Общо осем точки включва дневният ред на днешното заседание на Общински съвет – Джебел, става известно от публикуваната покана на интернет страницата на общинската администрация.
Златоград отбеляза тържествено 112 години от Освобождението на града и Родопите. На днешния ден - 21-ви ноември 1912 година, генерал Черевин и неговата войска освобождават Златоград и присъединяват околността отново в границите на България.
Тържествата започнаха с шествие от паметната плоча на лобното място на Дельо хайдутин до паметниците и паметните плочи в града, където жителите поднесоха венци и цветя.
Кулминацията беше поставена с тържествен ритуал и проверка-заря с участието на 101-ви Алпийски полк, представителния духов оркестър на Военновъздушните сили – Пловдив и ученици от местните учебни заведения. Във военния ритуал бяха включени знамето на Република България, знамето на Община Златоград, знамето на Основно училище „Васил Левски“ и знамето на Средно училище „Антим I“.
Прекланяме се пред духовната и нравствена сила, пред во
С искане за оставки на полицейски служители и обективно разследване граждани се събраха на пореден протест в Търговище след смъртта на моторист. Множеството, въпреки ниските температури и силния вятър, протестира два часа пред сградата на Областната дирекция на МВР. Издигнали плакати с надписи „Справедливост за Момчил“, „Убийците на Момчил в затвора“, „Вельо, Иван, Росица – тръгнете си с добро“ протестиращите настояват за преразглеждане на причините, довели до смъртта на 24-годишния Момчил Георгиев от Попово.
„Днешните събития са доказателство, че ние не сме се отказали под никаква форма. Протестната готовност, протестната активност не е отпаднала, не е отменена“, каза пред репортер журналистът на свободна практика Симон Милков, който е близък на семейство на загиналия млад мъж. Милков каза, че изчакват резултатите от експер
Продължават засилените проверки на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) във връзка с предстоящия празник Никулден. Те ще бъдат до 5 декември включително, каза Константин Дамянов, началник сектор в ИАРА за район Бургас.
Извършват се проверки на язовири - регистрирани и нерегистрирани, всякакви водни обекти, свободни за любителски риболов, по пазари, пристанища, проверява се превозът и разтоварването на рибата и рибните продукти, следи се за документи за произход на рибата.
В Бургаска област 39 са аквакултурните стопанства, регистрирани за производство на риба и рибни продукти.
Проверките се извършват съвместно с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Изпълнителната агенция по горите (ИАГ)-Бургас. БАХБ следи за етикетирането на рибата, за годността , за качеството - дали е прясна, замразена, охладена, условията и нач
Ерготерапевтичен кабинет отваря врати в сградата на Многопрофилната болница за активно лечение „Св.Иван Рилски – Разград" АД. Иновативният и функционален кабинет за ерготерапия ще бъде на разположение на пациентите на болничното заведение, както и на всички граждани от 25 ноември, съобщиха от ръководството на болницата.
Ерготерапията е рехабилитационен подход, който подпомага хората да развият, възстановят или запазят уменията, необходими за извършването на ежедневни дейности. Тя съчетава медицински, социални и психологически техники, за да подобри качеството на живот и независимостта на индивида. Подходяща е за хора от всички възрасти, които имат физически, когнитивни, емоционални или социални затруднения, които ограничават способността им да извършват ежедневните си дейности. Тя може да бъде полезна за деца със забавяне в развитието, със специални нужди и при затр
Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши на 25 и 26 ноември в община Ловеч, съобщи кметът Страцимир Петков.
Той припомни, че за втори път държавата предоставя свой имот за приют за кучета в Ловеч. Теренът е с площ 3400 кв.м и в него има три сгради. Предоставянето е безвъзмездно и безсрочно, но с условие за изграждане на Общински център за безстопанствени кучета. Същите терен и сгради са били предоставени на община Ловеч и през 2012 г. за срок от десет години за реализиране на същите дейности.
„В предходния десетгодишен период Общината не е успяла да направи ремонт, тъй като един такъв голям приют коства сериозно проектиране“, обясни Петков и добави, че е подадено заявление за проектиране в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което ще струва около 300 хиляди лева.
„Смятаме да заложим и хотелск
Сред тях е промяна на разчета на финансиране на капиталови разходи за 2024 г. Общинските съветници ще гласуват годишни доклади за наблюдението и оценката на Плана за интегрирано развитие на Община Джебел за първите три години от него – 2021 г., 2022 г. и 2023 г. Ще обсъждат и изработването на проект за частично изменение на Подробен устройствен план на части от ул. “Еделвайс“ в Джебел, с цел изграждане на тротоар за пешеходци.
Сред точките в дневния ред са също: предоставяне за безвъзмездно управление на част от имот - публична общинска собственост на Общинска служба по земеделие – Джебел, както и предложения за отпускане на еднократни безвъзмездни финансови помощи от общинския бюджет в полза на физически лица, за посрещане на част от разходите по лечението им.
Прилагането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“ за „такса битови отпадъци“ ще стимулира намаляването им и ще оптимизира разходите на общините. Това заяви служебният заместник-министър на околната среда и водите Ренета Колева по време на церемонията за връчване на наградите „Екообщина 2024“. Конкурсът се организира от Посолството на Франция в България и Френския институт в България. Церемонията се състоя във Френския културен институт в София.
Зам.-министър Колева обясни, че за да бъдат подпомогнати общините да преминат към смяна на принципа за такса „битови отпадъци“, Министерството на околната среда и водите (МОСВ ) има договор за безвъзмездна финансова помощ с Национално сдружение на общините в Република България за стартирането и изпълнението на проекти в общините. Тя изрази надежда, че пилотните проекти на общините ще са д
Корекция на поименния списък на капиталовите разходи за 2024 г. приеха по време на провелото се извънредно заседание на Общинския съвет в град Земен. Това бе единствената точка за разглеждане в дневния ред.
Общината ще финализира заплащането по доставянето на сметосъбирачна машина, съобщи председателят на Общинския съвет в Земен Ива Борисова. С това решение се намаляват средствата за дейности по технически проекти за ремонти на улици, тротоари и сгради. От тези дейности се намаляват 39 032 лв., като те ще бъдат прехвърлени за доплащането на специализирания автомобил, уточни Борисова.
Вследствие на изменението на Закона за държавния бюджет целевите средства и разходи да не могат да бъдат прехвърлени в бюджета за 2025 г. се наложи Общината да направи актуализация. Така средствата ще бъдат разходвани за нещо полезно и необходимо до края на годината, коментира
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти през последното денонощие са получени в областната пожарна в Хасково до ранния следобед днес, съобщиха от Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението". Най-много - 10, са те в областния център.
В повечето случаи става дума за паднали дървета и клони, откъртена мазилка и скъсани жици. С материални щети е само един случай в Хасково, при който паднало дърво е счупило задното панорамно платно на лек автомобил на улица "Ихтиман".
Поривите на вятъра бяха най-силни в 50:45 часа сутринта днес, когато бе отчетен северозападен вятър със скорост към 24 метра в секунда, или около 86 километра в час, казаха от местната хидрометереологична обсерватория.
Изключително интензивен е трафикът от камиони в района на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Дунав мост" при Русе. Това съобщиха от граничния пункт.
Около 40 тежкотоварни автомобила изчакват в района на граничната зона този следобед. Останалите камиони са основно в буферния паркинг, който е почти запълнен. Времето за престой там е около 18 часа.
Сред изчакващите шофьори е и Митко Аговски. "Идвам от Гърция. В Русе пристигнах около 19:30 часа вчера, а от паркинга тръгнах в 12:30 часа днес. Много време е, но няма какво да се направи. Опашките са голям проблем. Отивам до Букурещ, разтоварвам и се връщам обратно", обясни Митко Аговски.
От граничния пункт информираха, че за последното денонощие през съоръжението са преминали в двете посоки общо 2921 камиона. От тях 1489 са влезли в България, а от страната са излезли 1432.
От там об
Правителството одобри проект на споразумение за дарителство между Световната здравна организация (СЗО) и България за предоставянето на доброволна вноска в подкрепа на дейността на СЗО в Ивицата Газа в размер на 100 000 евро (195 583 лв.), съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Решението е в изпълнение на заявения от страната ни хуманитарен принос в рамките на Международната конференция „Призив за действие: Спешен хуманитарен отговор за Газа“, проведена на 11 юни 2024 г. в Йордания. Необходимото финансиране ще бъде осигурено от средства по бюджета на Министерството на външните работи, предназначени за помощ за развитие и хуманитарна помощ.
Изборът на международна организация, към която да бъде насочен българският принос, е мотивиран от тежката ситуация в здравния сектор в Газа. Общо 84 % от здравните заведения са разрушени и здравната система е